صید قزل‌آلا در جمعه شب

همین طور آروم و یکنواخت دارم می‌رم بالا. نور چندانی اون بالا نیست که مثل فیلم‌ها توش غرق و در نهایت رستگار بشم. اون بالا، فقط سوز زمستون منتظرمه و خلوتی میدون انقلاب ساعت ده شب جمعه. هیچ کدوم این‌ها برای پلّه‌برقی‌های متروی انقلاب تفاوتی ایجاد نمی‌کنه، یه عمری با ارادهٔ تزلزل‌ناپذیرشون بالا/پایین می‌رن.

از همون پایین چشم می‌دوزم به پنجرهٔ خونهٔ روبرویی که فقط مهتابی‌ش پیداست و هیچ پرده‌ای نیس که جلوی پنجره‌ش رو بگیره. ممکنه یه خونه مجرّدی مثل خونهٔ «و» باشه با امکانات کمتر از حد لازم. ممکنه دفتر یه شرکت باشه یا تک اتاق شرکت که کارمندهای بینوا شب رو اونجا سر می‌کنن، یا خونهٔ عیاشی یه پیرمردی، یا خونهٔ یه آدم حرب‌اللهی که توش اخبار ۲۰:۳۰ تماشا می‌کنن یا خونهٔ یه خانوادهٔ قدیمی تهرانی که عصر جمعه توش مهمونی می‌دن و مردهای سیبیلو می‌شینن دور هم و از سیاست می‌گن.

کارگر رو گز می‌کنم تا برسم به بلوار کشاورز. در حالی که ترجیح دادم عوض یه کورس سوار ماشین شدن، و به تبع اون ایستادن تو سرما منتظر ماشین، سریع و پیاده مسیر رو طی کنم. آب دماغم راه افتاده، انگشت‌هام تو دستکش‌های چرم یخ زدن و یه بخش T شکل از بینی‌ام تا پیشونی‌ام تیر می‌کشه. دارم به شکست فکر می‌کنم. یک جایی خوندم که «اگه تا حالا شکست نخوردید، یعنی هنوز تلاش نکردید». من تا حالا شکست نخوردم، هر چند به نظر می‌رسه این پروزه اولین شکست کاری من باشه.

سعی می‌کنم با خودم اشتباهاتم رو مرور کنم، همکارم چقدر تو این شکست دخیله؟ فکر می‌کنم اگر خودم جای اون‌ها بودم کار بهتر جلو رفته بود، فکر می‌کنم که تصمیمات اشتباه و عدم مسئولیت‌پذیری دیگران مسئله را برای من سخت‌تر کرده، امّا سعی می‌کنم روحیهٔ مردم‌گریزی رو از خودم دور کنم. دوست دارم فشار یک ماه اخیر را از روی دوشم بردارم. فشاری که ساعت ۱۲ شب و در راه برگشت به خانه از دوشم برداشته شده است. در این فاصلهٔ دو ساعته چند باگ ریز قدیمی و جدید از گوشه و کنار سرک می‌کشند و با حوصله آن‌ها را رفع می‌کنم. یکی دو درخواست از طرف «ح» اجابت می‌کنم و موفق می‌شوم در چهارمین تلاش برای دموی نرم‌افزار، دمویی تقریباً بدون باگ و خطای فاحش داشته باشم. در پروژه‌ای از نظر مالی جز ضرر به حساب نمی‌آید، حداقل حفظ آبرو می‌کنم.

منتشرشده توسط

سعید

آدم ساده‌ای که دوست دارد بخواند، سفر کند، تماشا کند و کنار آن‌هایی باشد که دوستشان دارد.

2 دیدگاه در “صید قزل‌آلا در جمعه شب”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *